ПРО БІОЛОГІЧНИЙ ЗАХИСТ РОСЛИН

 Результати багаторічних наукових досліджень і практичного використання біологічних засобів захисту рослин показують, що можливо без втрати врожайності і підвищення собівартості забезпечити захист сільськогосподарських культур (томати, огірки, баштанні та плодово-ягідні) на 70-100%, при цьому виключивши застосування хімічних пестицидів.
 Світова наука і практика в галузі застосування у сільському господарстві біопрепаратів і технологій біозахисту показує, що зацікавленість до цієї галузі зростає, і основою для цього є цілком практичні причини.
  • Методи біозахисту екологічно безпечні для людей та навколишнього середовища

     Перша з основних причин – екологічність методів біозахисту. Широке застосування хімічних пестицидів призводить до отруєнь і прогресу ряду складних захворювань. Сумно, але факт – щорічно в світі реєструють 25 млн. випадків отруєння пестицидами. Немає точної інформації про токсичність більш ніж у 40% пестицидів, вироблених в світі, адже залишки цих хімікатів виявляють у 40% досліджуваних зразків зерна, плодово-ягідної та овочевої продукції. Навіть СОТ змушено впровадило екологічне мито на сільськогосподарську сировину і продукцію, які вирощені на пестицидах.
  • Методи біозахисту виключають звикання або стійкість шкідника.

     Друга причина – підвищення рівня резистентності (стійкості) шкідників до початково ефективних хімічних препаратів. Відомі факти підвищення стійкості (резистентності) шкідників до препаратів і в 1000 разів. Адаптація шкідливих організмів до хімічних речовин призводить до необхідності збільшення кількості обробок, підвищенню концентрації хімічних препаратів або їх заміни на більш сильні і токсичні. Останнє тягне за собою підвищення собівартості хімічного захисту і руйнує баланс природних екосистем і агроценозів.

Сьогодні багато хто дивується, як багато говорять про відсотки канцерогенних речовин в продуктах, про зростання алергічних складових в продуктах сільськогосподарського виробництва і як ми всі жили без біологічних методів захисту врожаїв. Однак незаслужено забуто, що на території колишнього СРСР працювало понад 1000 лабораторій, де розводили ентомоакаріфагів і вирощували матеріал для біометодів захисту сільгосп і лісових угідь від шкідників. У наш час країни з розвиненою економікою (Канада, США, країни Європи) мають десятки лабораторій, які вирощують комах (ентомоакаріфагів) і виробляють мікробіологічні препарати, що використовуються для біометодів захисту овочевих і плодово-ягідних культур.
 Застосування комах, що пригнічують шкідників сільськогосподарських культур, (ентомоакаріфагів) і мікробіологічних засобів захисту рослин від хвороб мають ряд переваг перед методами хімічного захисту:

  • зводять нанівець проблему звикання до хімічних препаратів;
  • не потребують постійної розробки нових хімічних технологій;
  • суттєво знижують забруднення і знос родючий шарів ґрунту;
  • зменшують витрати на збереження і втрати врожаю.

Безумовно, метод біозахисту дещо складніше, ніж багаторазове розпорошення хімікатів. Але для тих, хто не байдужий до землі і дивиться у майбутнє, обґрунтоване і своєчасне застосування біологічних засобів захисту дозволяє зменшити витрати і отримати здоровий врожай як зараз, так і в довгостроковій перспективі.

Стаття створена за матеріалами публікації Кандидата біологічних наук Білоусова Ю. В. “Захист і карантин рослин.” 2008. Вип. 54. УДК 632.937
Оберіть зручну для Вас мовну версію Выберите удобную для Вас языковую версию
[profiler]
Memory usage: real: 10485760, emalloc: 7689296
Code ProfilerTimeCntEmallocRealMem