Щоб жук не сміявся у спину...

Дивлячись в супермаркеті на красиве яблуко, велетенську полуницю або червонощоку помідору, уявіть на секунду, скільки разів її покупали в хімічних ваннах з кислотами, фосфороорганічними солями і канцерогенними розчинами. Захочеться проковтнути шматочок? Ми їмо для того, щоб дати власному організму сили для функціонування. Одним словом, харчуємося, щоб жити. Чи - не жити? Через широке використання синтетичних хімічних речовин у харчовій індустрії та аграрному секторі, їжа перетворюється на ядовиту пігулку сповільненої дії. Комусь байдуже, і він проковтує її щодня, навіть не задумуючись про наслідки. А для тих, хто дбає про здоров’я своє та рідних, коротко розповім як максимально зменшити кількість пестицидів у власноруч вирощених фруктах та овочах.

Запорукою ефективної дії біологічних засобів захисту рослин є температура повітря. Як тільки позначка термометра досягне +12 °С в денні години, можна їх сміливо використовувати. Найуживанішими є біофунгіциди (знищують збудників хвороб) та біоінсектициди (діють згубно на комах). Ці продукти є безпечними для довкілля та організму людини. Жодної побічної або негативної дії на бджіл, джмелів чи корисних комах при правильному дозуванні не виявлено. Оброблені фрукти, ягоди та овочі можна вживати в їжу одразу або наступного дня, згідно інструкції.

Найпоширенішим складником біофунгіцидів є спори гриба Trihoderma, який пригнічує розвиток збудників парші, кучерявості листя персика, моніліозу та клястероспоріозу кісточкових, фітофтори, пероноспорозу огірків, борошнистої роси яблуні. Захищають триходерміном і цибулинні культури проти церкоспорозу, іржі, гнилей часнику та цибулі. Ключем до максимальної ефективності обробки є період застосування препарату - до появи ознак захворювання культури. Триходерма працює контактно - лише на поверхні рослини, не проникаючи всередину клітин. Тому, під час опадів всі спори гриба змиваються водою прямо в ґрунт і боротися із патогенами на листі просто немає кому. Завжди слідкуйте за прогнозом погоди та проводьте обприскування у вечірні години декілька разів за сезон.

Агресивні винищувачі коренеплодів, плодових саджанців і дерев – дротяники та личинки травневого хруща, також мають свого природнього ворога. Гриб Metarhizium anisopliae живе у ґрунті. Проростаючи у покриви шкідника, він виділяє токсини, що спричинюють їхню смерть. Препарат вносять у ґрунт будь-яким доступним методом – з поливною водою, обприскуючи ґрунт, дотримуючись вказаних інструкцій по застосуванню. Така процедура дозволить захисти ваш сад та город від ґрунтових шкідників на декілька років.

Живі клітини бактерії Bacillus thuringiensis здатні уражувати таких шкідників, як: плодові молі, гронову та плодову листокрутки, американського білого метелика, капустяного білана, капустяну совку, вогнівки, листогризучі совки та ін. Речовини, які виділяють бактерії, блокують процес травлення комахи, згодом настає параліч. Через день або більше, в залежності від погодних умов, шкідник гине. Бактерії спрацювали на славу.

Через неправильне, надмірне і неконтрольоване застосуванні хімічних пестицидів проти дорослих особин та личинок колорадського жука, вид набув небаченої стійкості проти ряду синтетичних речовин. Населення власними руками годує цього шкідника неякісними, підробленими препаратами, які продаються на ринках в скляних ампулах. Жоден сертифікований виробник засобів захисту рослин не використовує такий вид упаковки. Тому, не зважайте на всі переконання продавців – перед вами, безсумнівно, підробка. Гроші на вітер, ефекту немає, жук доїдає картоплю і сміється вам у спину. Навіть для такого вибагливо шкідника природа створила ворога – бактерії роду Streptomyces avermitilis. Діючою речовиною є токсини, що виділяють мікроби в процесі життєдіяльності. Уражуючи нервову систему дорослих комах і їх личинок, сповільнюється рух шкідників, згодом настає параліч. Комаха може знаходитися на поверхні рослини, не в змозі завдати їй жодної шкоди. Окрім колорадського жука, токсини уражують різні види кліщів, попелиць, плодожерки, трипсів, листовійок. З власного досвіду можу запевнити – там, де безсилі навіть важкі хімікати, авермектини знищують шкідників наповал.

Біологічні засоби захисту рослин прості у застосуванні, ефективно борються з шкодочинними об’єктами, в той же час є безпечними для оточуючого середовища та людини. Тому, запишіть в блокнотику назви вище перелічених корисних організмів, вирушайте в спеціалізований магазин, проконсультуйтесь з продавцями і оберіть біопрепарати для власної господарської ділянки. Обов’язково звертайте увагу на термін придатності та умови зберігання продукту, адже його вміст – це живі мікроорганізми, які здатні реагувати на високу температуру повітря активізацією життєвих процесів. Остерігайтесь підробок. Особисто я користуюсь препаратами українських виробників – ТМ Жива Земля (БТУ-Центр), ТМ АГРОМАР (Агро-Адмірал). Уважно читайте інструкцію з використання, а далі – отримуйте задоволення від процесу вирощування і споживання смачних, а головне – безпечних овочів та фруктів. І будьте здорові!

Ковальчук Ірина Володимирівна
м. Копичинці, Січових Стрільців 54
096 293 64 17

Оберіть зручну для Вас мовну версію Выберите удобную для Вас языковую версию
[profiler]
Memory usage: real: 10485760, emalloc: 7666416
Code ProfilerTimeCntEmallocRealMem