Технологія знезаражування ґрунту в теплиці — захист рослин і майбутніх врожаїв.

Вирощування овочів у теплиці – це велика праця. Безліч чинників впливають на успішні зростання, розвиток і врожайність рослин. Одними з основних негативних чинників є шкідники і хвороби рослин. Позбутися від них повністю дуже важко, а не приділяючи належної уваги захисту рослин, можна втратити близько 40% врожаю!

Обробка ґрунту в теплиці досить звичайний і нудний процес. Але нібито всім зрозумілі і логічні дії не завжди дають бажаний результат. Досить часто, після усіх процедур з обробки ґрунту від хвороб і шкідників, сільгоспвиробник стикається з засиллям шкідливих організмів. Найгірше якщо шкідник або хвороба рослин виявляють себе на більш пізніх стадіях розвитку рослин

Знезараження ґрунту – один з найважливіших процесів в комплексі заходів щодо захисту вашої теплиці від хвороб і шкідників, який необхідно проводити восени, щоб навесні приступати до посадки овочів у чисту теплицю. Але перш, ніж приступити до знезараження, необхідно підготувати теплицю.

Переробка та видалення рослинних залишків.

Після збору врожаю, необхідно прибрати всі рослинні залишки з теплиці. Бажано, подалі від неї, так як у шарі рослинних залишків добре зберігаються спори патогенних мікроорганізмів і личинки різних шкідників. Для утилізації рослинних залишків добрим рішенням може служити компостування. За допомогою біопрепарату Редуклін-Компост рослинні залишки будуть знезаражені і перероблені у компост для подальшого використання в теплиці у якості добрива..

Після завершення робіт можна переходити до наступного етапу підготовки теплиць.

Знезараження каркаса теплиці.

Відразу відзначимо, що обробіток ґрунту в теплицях необхідно починати задовго до посадки рослин. Але перш ніж приступити до знезараження ґрунту, зверніть увагу на каркас теплиці. Стояки і вікна теплиці, не має значення, скло або полікарбонат встановлений у вікнах, вимагають особливої уваги. З каркаса теплиць в ґрунт можуть потрапляти всілякі шкідливі організми, які успішно розвинулися на схильних до вологи стиках рам. Тому перед обробкою ґрунту слід видалити з каркаса і вікон цвіль, яка є відмінним інкубатором для розвитку патогенних грибків фітофтори. Потім, ретельно продезінфікувати всі елементи конструкції теплиці.

Знезараження ґрунту в теплиці.

Виконавши вище описані заходи і можна розпочати обробку ґрунту в теплиці. Тут важливим фактором є те, що в ґрунті, як і в рослинних рештках, довгий час зберігаються спори патогенних мікроорганізмів і личинки різних шкідників.

Найбільш безпечний метод обробки та знезараження ґрунту – внесення біопрепаратів для захисту рослин, що містять корисні фотосинтезуючі та інші мікроорганізми. Останні пригнічують патогенні мікроорганізми, знищують личинки шкідників і додатково збагачують ґрунт біологічно активними речовинами, що покращує властивості ґрунту і сприяє отриманню якісного врожаю.

 • Для захисту від грибкових та бактеріальних хвороб:
  Антракноз, Аскохітоз, Альтернаріоз,
  Чорна плямистість,
  Біла плямистість (септоріоз).
  Фузаріоз, Борошниста роса, Сіра цвіль, Іржа, Ботритіс (сіра гниль).
  Рекомендується обприскування засобом для рослин АгроМар F.
  Норма витрати засобу:
  150 мл на 5-10 л води (на 1 сотку)

  Приготування робочого розчину на базі АгроМар F.

 • Для успішної боротьби з ґрунтовими шкідниками:
  Личинок хруща, Мармурового хруща,
  Турецького та кримського скосарів.
  Капустянки, Совок, Дротяника,
  Ефективно обприскування біопрепаратом для рослин АгроМар I.
  Норма витрати препарату:
  300 мл на 5-10 л води (на 1 сотку)

  Приготування робочого розчину на базі АгроМар I.

Наведені вище заходи обробітку ґрунту одночасно будуть захистом для посаджених в оброблений ґрунт рослин. Такі заходи зведуть до мінімуму можливість зараження рослин або поразки шкідниками на початкових стадіях розвитку. Отже   допоможуть рослинам набрати в зростанні і силі для опору хворобам  на стадіях дозрівання. Результати порівняльних випробувань показали, що в оброблених зазначеними вище методами теплицях захворюваність рослин і ураження шкідниками знижується в 2-3 рази.

Крім заходів по знезараженню ґрунту важливим етапом підготовки до сезону є оздоровлення ґрунту. Безумовно, не знаючи основних показників родючості ґрунту на ділянці: кислотності, засоленості та щільності, радити щось дуже ризиковано.

Але в середньому для підтримки ґрунту норма внесення гіпсу на солонцях   близько 0,5 кг/м2, на солонцевих ґрунтах достатньо 0,2 кг/м2 гіпсу або фосфогіпсу.

Для розкислення ґрунту досить внести до ґрунту мелений вапняк або гашене вапно. Дози внесення можуть бути різні в залежності від ступеня кислотності, механічного складу ґрунту, вирощуваної культури, а також від обраного виду розкислюючого матеріалу.

Наприклад, на 100 кв. м ґрунту вам знадобиться внести гіпс або фосфогіпс у кількості:

рН не вище 4,540 кг рН = 4,830 кг рН вище 5,220 кг
рН = 4,635 кгрН = 5,025 кг  

Лужні ґрунти характеризуються наявністю солей кальцію (вапна) і високими значеннями рН ґрунтового розчину. За величиною рН розрізняють такі градації лужності ґрунтових розчинів:
- слаболужні – рН 7-8;
- середньолужні – рН 8-8,5;
- сильнолужні – рН – 8,5 і більше.

Норма внесення гіпсу або фосфогіпсу – 0,3 кг/м2 ґрунту.

Крім цього необхідно пам'ятати, що надлишок хімічних добрив так само згубно діє на рослини, як і відсутність або нестача добрив і необхідних мінеральних речовин.

Чистота – запорука здоров'я, а чистота вашого ґрунту – чистота продуктів.
 Обробка ґрунту від шкідників і хвороб повинна бути регулярної і повсюдною. І теплиці не виняток.